Kategorie:

Zdravý olivový olej

Olivový olej se stal součástí českých kuchyní už před nějakou dobou. Co všechno se ale děje s olivami než si jejich olej můžete doma nakapat do salátu? Celý příběh samozřejmě nemůže začít jinde než přímo u olivovníků, které je nutné očesat. Pro výrobu oleje se sbírají nejvyzrálejší černé olivy, které obsahují dvacet až třicet procent oleje na váhu. Po sklizni, která se provádí buď ručně, nebo mechanicky, putují olivy to lisovny. Tam by jim cesta neměla trvat déle než dva dny. U některých certifikovaných olejů se proces mezí sběrem a lisováním musí vměstnat dokonce do čtyřiadvaceti hodin.
V lisovně se olivy zbaví nečistot, pak je čeká proces skládající se ze tří hlavních bodů. Lisování, hnětení a extrakce. Po základním slisování za pomocí kamenů, nebo kladívek se hmota hněte, což vede ke snížení objemu a rozdělení oleje a vody. Extrakce je nejdůležitější fází celé výroby, jedná se vlastně o oddělení samotného oleje od vody a odpadu.
 Rozlišuje se tradiční způsob, kdy se olivová hmota  klade na speciální rohože a stlačuje v lisu za použití odstředivky, nebo takzvané odkapání. Při každé z těchto operací se na závěr získá třináct až pětadvacet procent oleje, sedmatřicet až padesát procent olivové výlisky, která se nadále chemicky zpracovává k získání oleje čtvrté kategorie, a odpad. Jednotlivá procenta se liší dle kvality oliv, roční sklizně anebo dle použitého způsobu opracování. Nejvíce oleje, bez kterého se neobejdou žádné španělské recepty, se lisuje v Andalusii, známé oblasti na jihu Španělska.